Klaudia Pułaczewska
Szkoła:
Klasa:
Opiekun:
Tytuł pracy: „Żołnierze Wyklęci”
Moim zdaniem wolność i niepodległość zawdzięczamy Niezłomnym Bohaterom -Żołnierzom Wyklętym, którzy ginęli za marzenia o wolnej Polsce. Żołnierze Wyklęci, o których mówi Preambuła Ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych, to „bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu”1.
Walczyli o naszą państwowość, tworzyli rozdział o wolnej Polsce, budowali historię naszego kraju. Walka o suwerenność i niepodległość państwa nie ustała z dniem podpisania kapitulacji przez hitlerowskie Niemcy. Wielu Polaków, zdawało sobie sprawę, że wkroczenie na nasze ziemie wojsk Armii Czerwonej nie przyniosło oczekiwanej wolności. To właśnie ci ludzie – Żołnierze Niezłomni postanowili zostać w lasach, by walczyć o marzenia Polaków – o wolność, prawdziwą wolność. Nie złożyli broni kontynuując dalszą walkę o pełną suwerenność. „Po klęsce Niemiec ich wrogami stali się komuniści, którzy sprawowali swe rządy według instrukcji płynących prosto z Moskwy”2. Walka tych ludzi przypominała tzw. „walkę z wiatrakami”, ponieważ ówczesna komunistyczna władza nie sprzyjała tej walce, a wręcz odwrotnie. Utworzona władza ludowa traktowała żołnierzy podziemia jako poważne zagrożenie. Przez wiele lat żołnierzy tych aresztowano, zamykano w więzieniach i obozach oraz mordowano. Czyniły to służby bezpieczeństwa działające na rozkaz Moskwy. Komuniści nazywali polskich żołnierzy bandytami podziemia i zdrajcami. Do zwalczania ludzi pragnących wolności „rzucono cały aparat terroru, regularne wojsko z bronią pancerną, lotnictwem i artylerią, ale trzonem tych sił była sowiecka tajna policja NKWD i podporządkowane jej dywizje służące do pacyfikowania terenu”3, którzy zajmowali się ściganiem i zwalczaniem walki o polskość. Masowo nachodzono, aresztowano, a następnie mordowano walczących o wolną Polskę. Był to czas, kiedy polska władza likwidowała prawdziwych patriotów, obrońców niepodległej Polski, traktowano ich jako wrogów, którym wypowiedziano wojnę celem zniszczenia tych, którzy stali na drodze przejęcia władzy przez komunistów.
Bohaterowie Niezłomni walczyli o Polskę suwerenną i niezależną, ludzie, którzy uniknęli śmierci bądź niemieckiej niewoli w trakcie wojny, rozpoczęli bój o Polskość z Sowietami. „Nie poszli na żaden kompromis i zapłacili za to cenę najwyższą. Ich rozstrzelane i pohańbione ciała wystawiano na ulicach, aby krzyczały, że taki będzie koniec każdego, kto odważy się zamarzyć o wolnej Polsce. Po latach walki z okupantem niemieckim i sowieckim przyszło im walczyć z rodzimymi komunistami, którzy nie tylko ich mordowali i torturowali, ale uczynili wszystko, aby zhańbić po śmierci i w końcu skazać na zapomnienie.” /Joanna Wieliczka-Szarkowa, Żołnierze Wyklęci/4. Żołnierze ci nie zastanawiali się nad czekającymi ich konsekwencjami, podejmowane działania były kierowane sercem, patriotyzmem – miłością do Polski. Naszych Niezłomnych Bohaterów wspierali ludzie, bez względu na narażanie się na represje, pomagali im, bowiem uznawali ich za swoich wybawców, obrońców. Każdy Polak, pragnący być wolnym – polskim Polakiem wspierał działania wojsk podziemia wierząc w ich przesłanie i koncepcje ideowe, które mówiły o dążeniach do odzyskania pełnej niepodległości, wyzwolenia się z rządów komunistycznych i okupacji sowieckiej. Sami byli gotowi ponieść najwyższą cenę, jaką jest życie „by świętej Ojczyźnie zerwać pęta niewoli, tak dziś do ostatniego legniemy, by wyrzucić precz z naszej Ojczyzny Sowietów”5. Pomimo trudu, poświęceń i ofiar jakie ponieśli żołnierze podziemia w walce za marzenia o wolnej Polsce Niezłomni Bohaterowie byli dla władz skazą w dziejach Polski, miał po nich zginąć ślad. Mieli zostać wymazani z pamięci. Rodziny nigdy nie miały poznać miejsca ich pochówku6.
Komunistyczna władza szarpała pamięć o nich, nazywała zdrajcami, faszystami i bandytami, a to dzięki nim jesteśmy wolnymi Polakami.
Poznając historię naszego kraju uważam, że Wyklęci wygrali Polskę, wolność i niepodległość. Należy im się hołd, uznanie, cześć i pamięć. I przyszedł ten czas, czas zadośćuczynienia. Po ponad sześćdziesięciu latach możemy mówić o nich prawdę i być z nich dumni. Należy im się szacunek i uznanie za heroiczną walkę o wolną Rzeczpospolitą. Determinacja i odwaga w dążeniu do odzyskania niepodległości motywowała ich do stawienia czoła dwóm wrogom, armii sowieckiej, która okupowała nasz kraj oraz polskiej władzy komunistycznej, która pacyfikowała działania Wyklętych. Należą się podziękowania dla tych, którzy podjęli się heroicznej walki o Polskę, napisali kolejny rozdział wolnej i niepodległej Polski. Żołnierze Wyklęcie – ludzie, którzy wbrew woli ówczesnej komunistycznej władzy walczyli o wolną Polskę, o swoje marzenia, zasługują na miano Niezłomnych Bohaterów. To oni nie przeszli obojętnie obok sowieckiego okupanta, ich zryw antykomunistyczny był ostatnim polskim powstaniem narodowym, który przyczynił się do wyzwolenia naszego kraju. Wszystkim przyświecał wspólny cel – wolność, niepodległość, suwerenność – Polska, w dążeniu do którego byli gotowi poświęcić wszystko.
Moim zdaniem należy się naszym wyzwolicielom pamięć i szacunek. Dążenie do poznania tajemnic władzy komunistycznej i ujawnienia działań żołnierzy podziemia pozwoli nam docenić tych, dzięki którym żyjemy w wolnym państwie. Powinniśmy nauczyć się szanować każdy dzień przeżyty w wolnej i niepodległej Polsce. Ustanowiony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dzień 1 marca jest jak najbardziej zasadny. Jest to dzień zadumy i refleksji nad tym, że wolność i niepodległość to podstawa narodu, która w potrzebie potrafi poderwać do działania prawdziwych patriotów.
Wyklęci dla nas ówczesnych Polaków powinni być idolami, wzorem patrioty godnym naśladowania. Dzisiejsze pokolenie powinno szanować to, co dla nas zrobili nasi przodkowie, docenić ich trud i poświęcenie w dążeniu do wolności. Należy stawiać im pomniki, wspominać i mówić, aby przypominać i uświadamiać historię tych, którzy walczyli o Naszą Polskę, którzy odegrali wielką rolę w naszej Ojczyźnie. Uważam, że są znakiem przyszłości Polski, znakiem Wolnej Polski. Ich sukces udowadnia nam, że miłości do Ojczyzny i wiara jest siłą, która potrafi wiele osiągnąć. Przyszłość naszego narodu wzięli w swoje ręce, o którą z pełną odpowiedzialnością i poświęceniem życia walczyli, o Jego tożsamość. „Ważną rolę ma do odegrania również społeczeństwo, które powinno pielęgnować pamięć o bohaterach, powstańcach antykomunistycznych, uczestnikach ostatniego polskiego zbrojnego zrywu narodowego, aby zajęli należne miejsce w panteonie narodowych bohaterów”7. Wytrwanie w wierze i miłości do Polski, zgodnie ze słowami pieśni Andrzeja Kołakowskiego: „… przysięgaliśmy na orła i na krzyż,
na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy, na czystą biel i na gorącą czerwień krwi, na wolność żywych i na wieczną chwałę zmarłych ….”
powinno być dowodem, że podjęty trud przyniesie owoce, a siły które są w nas, w naszym
narodzie są większe od systemu przeciwko nam wymierzonemu. Droga do wolności naznaczona śmiercią Niezłomnych powinna być drogowskazem dla wszystkich Polaków przy wyborze drogi swego życia, wartości, które są dla nas ważne i które pozwolą nam być
Polakami – wolnymi Polakami.
Żołnierzom Wyklętym należy się pamięć, tak jak mówił Jan Paweł II „Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa, pozostających na usługach systemu przeniesionego ze Wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i przed historią, żeby nie zamazywać prawdy o naszej przeszłości w tym decydującym momencie dziejów” (por. św. Jan Paweł II, List w 50. rocznicę Bity pod Monte Cassino z 18.05.1994 roku)8.
Podsumowując swoje rozważania na temat Żołnierzy Wyklętych uważam, że są to ludzie, którzy zasługują na cześć i pamięć, a my odwdzięczając się za wolną Polskę oddajmy im honory. Uświadamiając sobie ile krwi przelali nasi przodkowie walcząc niepodległą Polskę, szanujmy naszą tożsamość, polskość, wartości, które są świadectwem naszej suwerenności.
Żołnierze Wyklęci – dziękuję, za wolność, za Polskę.
Swym życiem wolność przepłacając na nagrobku swego imienia nie mając
Wolność nam – Polakom wywalczyliście
wiarę w człowieczeństwo przywróciliście Dawniej bandytami okrzyknięci
Dziś chwała Waszej pamięci
Odwagę i trud podziwiamy za wolną Polskę Was kochamy
Bibliografia
- Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej, Pamiętamy o „Żołnierzach Wyklętych”, Nr 1 – 2 ( 72 -73 ), styczeń-luty 2007,
- Kombatant, nr 3 (291) Marzec 2015, Biuletyn Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
- Do końca wierni, Żołnierze wyklęci 1944-1963, red. P. Kucharski i R. Sierchuła,
Społeczny Komitet Upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” w Poznaniu, Poznań 2014, - Ustawa z dnia 3 lutego 2011 r. o nadaniu Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych,
Dziennik Ustaw z 2011 r. Nr 32, poz. 160.
Źródła internetowe:
- http://www.opoka.org.pl/temat tygodnia/2014 08.html
- http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/129063,bog-dawca-zycia-jest-panem-historii.html,