Uroczyste podsumowanie I etapu regionalnego VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” w Lublinie odbędzie się w dniu 1.03.2017 r. (czwartek) o godz. 13.00 w Domu Akcji Katolickiej, Kościół Św. Rodziny, ul. Jana Pawła II 11. Rozstrzygnięcie konkursu będzie elementem oficjalnych państwowo-samorządowo-społecznych uroczystości w Lublinie.
Kontakt w sprawie wyników i uroczystego podsumowania konkursu w Lublinie: Martyna Burek 730-363-355.
Plan uroczystości:
Konferencja Historyczna w Domu Akcji Katolickiej (ul. Jana Pawła II w Lublinie)
- wręczenie medali Pro Patria
- wystąpienia odznaczonych
- prezentacja serii monet „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni” wydanych przez Narodowy Bank Polski
- prelekcja Artura Piekarza (IPN) na temat Żołnierzy Wyklętych
- projekcja filmu Arkadiusza Gołębiewskiego „Kochankowie z lasu”
- rozstrzygnięcie I etapu regionalnego VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”
- projekcja filmu „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni”
W trakcie uroczystości będzie możliwość obejrzenia wystawy „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna >>Inka<< 1928–1946” przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku
Jury:
- Małgorzata Basińska – doradca plastyki Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
- dr Michał Duraczewski – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie
- Ewa Grodecka – były nauczyciel metodyczny, nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum nr 19 w Lublinie
- Ewa Kołodziejczyk – nauczyciel plastyk-bibliotekarz w Gimnazjum nr 9 w Lublinie
- Karol Wołek – prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego, prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
- Martyna Burek – historyk
Kategoria: prace literackie
szkoły podstawowe i klasy gimnazjalne
I miejsce:
- Gabriela Pyczek – Szkoła Podstawowa nr 20 w Kielcach, Opiekun: dr Marcin Dzikowski.
II miejsce:
- Ewa Raszelewska, ZPO w Miąsowej, Opiekun: mgr Małgorzata Kosowska, mgr Małgorzata Zięba.
III miejsce:
- Patrycja Wilgos, Publiczna Szkoła Podstawowa w Białopolu, Opiekun: Joanna Rondoś.
Wyróżnienia:
- Paulina Hyla, Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Połańcu, Opiekun: Aldona Tarnowska.
- Wojciech Żołnacz, Gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 1 w Chełmie, Opiekun: Magdalena Nowakowska.
- Maciej Jarzyna, Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Połańcu, Opiekun: Aldona Tarnowska.
szkoły średnie
I miejsce:
- Wiktoria Kielczyk, Prywatne Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie.
II miejsce:
- Arkadiusz Patalan, Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży, Opiekun: mgr Paweł Drożyner.
III miejsce:
- Wiktor Filipowski, LO nr 1 im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Wyróżnienia:
- Justyna Jasińska, Technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej w Puławach.
Kategoria: prace plastyczne
szkoły podstawowe i klasy gimnazjalne
I miejsce:
- Karolina Bronisz, Publiczne Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Niedźwiadzie, tytuł: „Wolność Wilczych Serc”, Opiekun: Edyta Kowalczyk.
II miejsce:
- Gabriela Boska, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Białymstoku, tytuł: „5 II 2017 r. Tato, awansowałeś…”. Opiekun: Maria Białasz.
III miejsce:
- Nikola Ostrowska, Zespół Placówek Oświatowych w Miąsowej, Opiekun: mgr. Małgorzata Kosowska.
Wyróżnienie:
- Klaudia Kęska, Szkoła Podstawowa w Sernikach, tytuł: „My żołnierze”.
szkoły średnie
I miejsce:
- Olimpia Szanter, CXIX LO w Warszawie.
II miejsce:
- Aleksandra Kantur, III LO im. Mikołaja Kopernika w Busko-Zdroju, Opiekun: Agnieszka Bałaga.
III miejsce:
- Natalia Skrzypek, III LO im. Mikołaja Kopernika w Busko-Zdroju, Opiekun: Agnieszka Bałaga.
Kategoria: prace multimedialne
szkoły podstawowe i klasy gimnazjalne
I miejsce:
- Łukasz Chałon, Publiczne Gimnazjum Samorządowe im. Noblistów Polskich w Kazimierzy Wielkiej, Opiekun: Romualda Adamczyk
II miejsce:
- Jagoda Chowaniec, ZPO w Miąsowej, Opiekun: mgr. Małgorzata Kosowska.
III miejsce:
- Szymon Wysocki, Szkoła Podstawowa nr 3 w Siemiatyczach, Opiekun: Elżbieta Karpiuk.
Wyróżnienie:
- Wiktoria Stawiarz, Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Połańcu, Opiekun: Aldona Tarnowska.
szkoły średnie
I miejsce:
- Julia Pączek, Prywatne Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie, Opiekun: Agnieszka Sławińska.
II miejsce:
- Kinga Balińska, I LO im. KEN w Końskich, Opiekun: mgr. Barbara Wojciechowska.
III miejsce:
- Sebastian Czobot, Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie, Opiekun: Sylwia Wójcik-Wilkołazka.
Wyróżnienia:
- Klaudia Fijałkowska, XI LO w Radomiu, Opiekun: Joanna Głogowska.
- Adrian Perec, Zespół Szkół im. Władysława Grabskiego w Lublinie, Opiekun: Zofia Kukiełka.